- 相關(guān)推薦
初中英語(yǔ)作文:產(chǎn)品包裝
Idon't like the things packed in the colorful or fanciful packages, for theymake us get the things that we don't need or want.
我不喜歡那些裝在五顏六色或著奇奇怪怪的包裝袋里面的東西,因?yàn)樗鼈冏屛覀兊玫轿覀儾恍枰虿幌胍臇|西。
Ithink most businessmen are very crude. In order to make money, they go to greatlengths. Take the moon cake as an example. A moon cake costs only two or three Yuanat most. But when it's put into a delicate box, the price will go up muchhighly. It can be sold at ten Yuan. Some moon cakes even cost one thousand Yuan,because of the luxurious decoration. I think it's really a waste of money.
我想大多數(shù)商人都是奸詐的。為了賺錢,他們竭盡全力。以月餅為例。月餅的成本最多只需要兩元或者三元。但把它放入一個(gè)精美的盒子里,價(jià)格就會(huì)上漲很多。 它可以賣十元。有些月餅甚至要價(jià)一千元,因?yàn)樗暮廊A裝飾。我認(rèn)為這是在浪費(fèi)錢。
Ifthe package designs can be reduced by law, more money will be saved.
如果可以通過(guò)法律把包裝設(shè)計(jì)減少,可以節(jié)省很多錢。
【初中英語(yǔ)作文:產(chǎn)品包裝】相關(guān)文章:
產(chǎn)品包裝合同04-02
產(chǎn)品包裝廣告語(yǔ)01-30
乳制品產(chǎn)品包裝標(biāo)語(yǔ)12-31
衛(wèi)生巾產(chǎn)品包裝廣告語(yǔ)12-30
祛斑霜產(chǎn)品包裝設(shè)計(jì)合同通用12-27
初中英語(yǔ)作文(經(jīng)典)11-22
初中英語(yǔ)作文02-21